Ako vybrať sprchovú vaničku?

Zaobstarajte si sprchu podľa svojich potrieb.

Zaobstarajte si sprchu podľa svojich potrieb.

Doba čítania 7 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať

Tvar

V tomto smere sa rozhodujte podľa veľkosti a priestorových možností vašej kúpeľne. Trh ponúka obdĺžniky, štvorce, štvrť- alebo polkruhy, päťuholníky i rôzne asymetrické riešenia.

Parametre

K najbežnejším rozmerom sprchových vaničiek patria štvorcové( 80 × 80 cm, 90 × 90 cm, 100 × 100 cm) alebo obdĺžnikové (80 × 90 cm, 80 × 100 cm, 90 × 120 cm či 100 × 150 cm). Výrobcovia však prichádzajú aj s inými atypickými možnosťami. Hĺbka vaničky dosahuje od 1 do 90 cm. Nižšie prevedenie ponúka jednoduchší vstup, ale na druhej strane ho nevyužijete na napúšťanie vody, čo ocenia najmä rodičia malých detí. Pokiaľ hľadáte bezbariérovú sprchu, vyberte si model zapustený do podlahy. 

Hmotnosť úzko súvisí s rozmermi i materiálom, z ktorého je vanička vyhotovená. Najľahšie akrylátové vyhotovenia vážia menej ako 10 kg. Pri veľkých z liateho mramoru počítajte aj s 50 kg. Hmotnosť si zistite vopred, aby ste dokázali reálne odhadnúť svoje možnosti pri manipulácii s vaničkou. 

Nosnosť zohráva dôležitú úlohu najmä v prípade, ak bude sprchu využívať osoba s vyššou telesnou hmotnosťou, resp. ak premýšľate o občasnom sprchovaní vo dvojici. Najčastejšie ide o 200-300 kg. Tomuto aspektu venujte pozornosť predovšetkým pri lacnejších akrylátových vaničkách. 

Umiestnenie odtoku sa odvíja od tvaru sprchovej vaničky. Môže sa nachádzať v strede prednej hrany alebo v rohu. Ak polohu odtoku nechcete kvôli vaničke príliš meniť, poobzerajte sa po modeli, ktorý bude mať otvor na odtok čo najbližšie k pozícii toho existujúceho.

Dizajn

V tejto súvislosti sa prispôsobte celkovému ladeniu vašej kúpeľne. Predajcovia ponúkajú minimalistické čisté línie i komplikovanejšie nevšedné tvary. Pokiaľ ide o farby, na výber máte tradičnú bielu, decentnú smotanovú, sivú či výraznú čiernu. V prípade liateho mramoru sa môžete stretnúť aj s inými netypickými odtieňmi.

Cena

Všetko závisí od kvality, rozmerov, tvaru a designu vybraného modelu. Najlacnejšie vychádzajú smaltované sprchové vaničky, ktorých menšie prevedenia stoja menej ako 40 eur. Akrylátové vyhotovenia sú o čosi drahšie. Hlbšie do vrecka budete musieť siahnuť pri keramických modeloch. K najdrahším na trhu patria vaničky z liateho mramoru, ktorých hodnota začína na úrovni 140 eur.

sprchové vaničky mramorové

Materiál

Akrylát

Rozhodne najpopulárnejšie riešenie. Disponuje výbornými tepelno-izolačnými vlastnosťami a ľahko sa opracúva do ľubovoľného tvaru. Kvalitu tohto materiálu do veľkej miery ovplyvňuje spôsob výroby. Robustnejší liaty akrylát je pevný vo všetkých ohľadoch, zatiaľčo cenovo dostupnejší a menej odolný lisovaný variant si zachováva pevnosť iba v jednom smere.

Keramika

Spoľahlivý stálofarebný materiál s mimoriadnou odolnosťou voči vysokým teplotám a pôsobeniu chemických látok. Na neporéznej glazúre majú baktérie, farbivá a nečistoty iba minimálnu šancu. Z tohto typu povrchu bez problémov odstránite i vodný kameň: keramika tiež hravo zvládne aj farbenie vlasov. Ak vám čo-to kvapne, nezostane na nej žiadna škvrna.

Liaty mramor

Sprchové vaničky vyrobené z tohto kvalitného umelého materiálu vynikajú vysokou nosnosťou a trvanlivosťou farieb. Liaty mramor je odolný voči mechanickému poškodeniu i vysokým teplotám. Býva k dispozícii v množstve tvarov i farebných odtieňov. Zásluhou vysokej nosnosti  možno takúto vaničku postaviť na nožičky, zabudovať do podlahy alebo ju podmurovať. Ak chcete v sprche občas vykúpať psa, tento materiál bude pre vás ideálnou voľbou.

Smaltovaná oceľ

Ponúka vysokú odolnosť voči pôsobeniu chemických látok a mechanickému poškodeniu. Ak dôjde k odlomeniu kúska povrchovej úpravy, situáciu ľahko vyriešite pomocou tmelu. Hrúbka tohto typu sprchovej vaničky by nemala presahovať 2 mm. 

Kovové prvky

Súčasťou sprchových vaničiek občas bývajú aj kovové odtokové sifóny.

Funkcie a možnosti

  • Protihluková izolácia – hlučnosť pri sprchovaní znížite pomocou špeciálnej izolačnej pásky, ktorá zaistí napojenie sprchovej vaničky na stenu a podlahu. Ďalšou možnosťou je umiestniť ju na odhlučnený montážny rám stojaci na podkladových gumových profiloch. 

  • Protišmyková (anti-slip) povrchová úprava – stretnete sa s ňou pri vaničkách zo smaltovanej ocele. Do povrchu sa natrvalo vpáli kremenno-piesočnatá zmes, ktorej výsledkom je jeho mierne zdrsnenie a tým aj lepšia stabilita pri pohybovaní sa vo vaničke. 

  • Úprava s perlovým efektom – pokiaľ si chcete uľahčiť údržbu sprchovej vaničky, v prípade keramických vyhotovení si môžete priplatiť za špeciálnu povrchovú úpravu, ktorá odpudzuje vodu. Týmto spôsobom eliminujete usadzovanie nečistôt. Voda sa na povrchu zhlukuje do tvaru perál. Ide iba o dodatočnú úpravu glazúry, ktorá je náchylná na poškodenie. Pri čistení preto používajte jemnú hubku a šetrné čistiace prostriedky bez abrazívnych zložiek. 

  • Možnosť zapustenia vaničky do podlahy – módny trend súčasnosti. Sprchová vanička stojí na polohovateľnom montážnom ráme, ktorý umiestnite do vopred pripraveného otvoru v podlahe. Musíte ho vyvážiť, aby bol rovný. Toto riešenie je bezbariérové a odbremení vás od namáhavého drhnutia. Vaničky zapustené do podlahy nedisponujú žiadnymi ťažko dostupnými miestami, kde by sa mohli usadzovať baktérie a nečistoty.

 

tvarovaná vanička

Rady

Montáž

Pred kúpou dôkladne premerajte veľkosť kúpeľne a miesto, kam plánujete osadiť sprchový kút. Daným rozmerom prispôsobte tvar i rozmery modelu. Nezabúdajte ani na celkový design vašej kúpeľne. Vaničku sa usilujte zladiť so zvyšnou sanitárnou keramikou. Okolie sprchového kúta zaizolujte hydroizoláciou. 

Sprchovú vaničku možno postaviť na nožičky, zapustiť do podlahy alebo ju umiestniť na samonosnú konštrukciu špecifickú pre určitý typ modelov. 

  • Poloha na nožičkách – vaničku položte na výškovo nastaviteľné nožičky. Otáčajte nimi dovtedy, kým sa nebude nachádzať vo vodorovnej polohe. Vaničku bez problémov vyrovnáte aj na nerovnom povrchu. 

  • Zapustenie do podlahy – tento spôsob inštalácie vyžaduje vyrovnaný povrch. V podlahe je potrebné mať vymeraný a zapustený odtokový sifón. Otvor na odtok naň musí presne dosadnúť. 

  • Osadenie na samonosnú konštrukciu – niektoré sprchové vaničky nestoja na prídavných nožičkách, ale na vlastnej konštrukcii, s ktorou tvoria jeden celok.

Údržba

V tejto súvislosti sa riaďte druhom materiálu, z ktorého je váš model vyhotovený. 

Akrylátové a mramorové vaničky udržiavajte pomocou mäkkej handričky, resp. hubky. Používajte jemné prostriedky bez abrazívnych zložiek. Nikdy nesiahajte po kyselinách, chlóre ani čističoch odpadov. Každá z týchto látok pre sprchovú vaničku predstavuje nenávratné poškodenie štruktúry povrchovej úpravy. Šetrné abrazívne prípravky  v podobe tekutých pieskov  a práškov na vane môžete bez obáv aplikovať na smaltované alebo keramické modely.

Užitočné príslušenstvo

Na to, aby vám vanička dobre slúžila ju musíte doplniť sprchovým sifónom, ktorý počas sprchovania odvádza vodu. Nemala by chýbať ani batéria na prívod vody zo zabudovaného vodovodného potrubia. 

Ďalším nevyhnutným doplnkom je pevná zástena prípadne sprchový záves, ktoré zamedzia striekaniu vody po okolí. 

Príjemným nápadom je tiež kúpeľňová predložka, na ktorú sa po vyjdení zo sprchy môžete postaviť. Zahreje chodidlá a vsiakne do seba prebytočnú vodu.